The Implementation Committee (IC) is charged with the oversight and execution of the University’s 2019-2022 Strategic Plan. The IC will integrate the work of the 10 strategic planning subcommittees to provide a holistic view of our progress to the University community.

The Strategic Plan will be the basis for budget and human resource decisions, including future program change requests, and its performance indicators will be tracked for evidence of progress toward plan goals. The IC will determine how we integrate its goals into our everyday activities.

The IC is currently working with Institutional Research (IR) and Institutional Effectiveness (IE) to inventory current, existing, and/or planned activities from academic and administrative units as they relate to the strategic plan targets.

The IC is expected to conclude its charge by August 15, 2022. 

Member Unit
Neeli Bendapudi President's Office
Lori Gonzalez EVP & University Provost
Brian Buford Human Resources/Employee Success Center
Gail DePuy Speed School/President’s Office
Dan Durbin Finance
Bob Goldstein OAPA/Institutional Effectiveness
Faye Jones Medicine/Diversity
Kevin Gardner EVP for Research & Innovation
Rehan Khan Information Technology Services
Jonathan Lowe Jefferson County Public Schools
Michael Mardis Student Affairs
Michael Metz Dentistry
Mary Elizabeth Miles Human Resources
Carmen Moreno-Rivera Louisville Metro Government
Eugene Mueller A&S
Jasmyne Post SGA
Gerald Rabalais Medicine
Michael Wade Smith President’s Office
Patrick Smith Community Engagement
Mark Watkins Operations
Julie Dials Advancement

IC Subcommittees

Name Unit
Jim Begany* Enrollment Management
Lori Gonzalez† EVP & University Provost
Michael Mardis* Student Affairs
Beth Willey* Provost Office
David Owen A&S
LyShanna Cunningham A&S
David Simpson A&S
Dawn Heinecken A&S
Deepti Jain Admissions
Jenny Sawyer Admissions
Ryan Barbauld Admissions
Torree Parrish Admissions
Wes Partin Admissions
Lauran Rust Athletics
Patty Norton Athletics
Carrie McCubbins Bursar
Elizabeth Liebschutz Business
Katie Etheridge Business
Stephen Swan Business
Phil Bressoud Campus Health
Livv Langston (Temp) Campus Housing
Thomas Hardy Campus Housing
Brandyn Bailey Cultural Center
Leondra Gully Cultural Center
Gale Rhodes Delphi
Jen Anderson Delphi
Amy Lingo Education
Catherine Thompson Education
Charles Rains Education
Justin Crenshaw Education
Ryan Rathmann Education
Emmanuel Collins Jr. Engineering
Heidi Neal Engineering
Jeff Hieb Engineering
Katherine Markuson Engineering
Lauren Klingshirn Engineering
Neil Gibbs Enrollment Management
Bob Goldstein EVPUP
Nina Siegfried Graduate Fellow
Shabeer Amirali Graduate School
Luke Buckman Honor's Program
Sarah Exner Honor's Program
Walter "Scott" Bryant Housing/Army ROTC
Thomas Beard International Center
Caleb Brooks International Service Learning
Jeanne Draper IT Services
Colin Crawford Law
John Cross Law
Amberli Seay LGBT Center
Ashley Triplett Library
Bethany Hodge Medicine
Faye Jones Medicine
Courtney Abboud Metro College
Rennie Davis Metro College
Krista Wallace-Boaz Music
Mike Tracy Music
Cynthia Logsdon Nursing
Jessica Roussel Nursing
Whitney Nash Nursing
Amber Peter OCM
Kim Butterweck OCM
Rick Graycarek Office of Planning & Budget
Geoff Bailey REACH
Scott Burks Registrar
Sandy Russell Risk Management
Bibhuti Sar Social Work
JLaurie O'Hare Social Work
Shelby Eisenback Social Work
Anne Wallis SPHIS
J'aime Jennings SPHIS
Jenna El-Masri SPHIS
Katie Adamchik Student Affairs
Will Adamchik Student Affairs
Virginia Hosono Study Abroad
Justin Mog Sustainability
Pete Stavros University Counsel
Valerie Casey Women's Center

*co-chairs

†University administrator assigned to support and guide the progress of the subcommittee

Name Unit
Dr. Tricia Gray* Political Science
Lynetta Mathis* Social Work
Bill Fletcher* Student Affairs
Lori Gonzalez† EVP & University Provost
Alyssa Murphy Athletics
Ashli Watts KY Chamber of Commerce
Brandon McClain Political Science
Caleb Brooks International Service Learning
Christen Boone or Designee Fund for the Arts
Cynthia Knapek Leadership Louisville Center
Eileen Davis Business
Heather Mitchell Nursing
Jacqueline Singleton Dentistry
Katie Partin Institutional Effectiveness
Kayla Payne SGA Rep
Lily Assgari Student Affairs
Lorna Segall Music
Marvin Mitchell Athletics
Mary Andrade Engineering
Meg Hancock Education
Michael Gritton Kentuckiana Works
OJ Oleka Assoc. of Independent KY Colleges & Universities (AIKCU)
Patty Payette Delphi
Sabeen Nasim Office for Globalization – Economic Development, Louisville Forward
Sarah Davasher-Wisdom Greater Louisville Inc.
Tammi Thomas SPHIS
Linda Wilde Campus Housing
Sherri Wallace Political Science

*co-chairs

†University administrator assigned to support and guide the progress of the subcommittee

Name Unit
Crystal Collins-Camargo* Social Work
Paul DeMarco* Graduate School
Linda Fuselier* A&S
David Rouffet Education
Chris Brody Music
Stephen Hanson A&S
Dave Brown A&S
Andrea Olinger A&S
Bobby Garrett Business
Lori Gonzalez† EVP & University Provost
David Scott Dentistry
Stuart Williams Engineering
Cynthia Logsdon EVPRI
Siddesh-Shripad Kulkarni Grad Student-Biostatistics
Claire Jackson Grad Student-English
Alice Story Grad Student-Health Promotion
Terri Tinnell Grad Student-Middle & Secondary Ed.
Anqi Xu Grad Student-Urban/Public Affairs
Shaina Khan Grad Student-WGSS
Andrew Grubb Honors Program
Charlie Leonard Honors Program
Joy Hart Honors Program
Russ Salter Medicine
William Guido Medicine
Lynne Hall Nursing
Andy Frey Social Work
Jelani Kerr SPHIS
Afi Tagnedji SGA Rep
Jahna Sunkara Undergraduate-Bio & Psych
Samantha Vaugh Undergraduate-Economics & Biology
Grace Sutphin Undergraduate-English
Michaela Dukes Undergraduate-Exercise Science
Samuel Kessler Undergraduate-Geography & Poli Science
Delania Amos Engineering
Ishwanzya Rivers Education

*co-chairs

†University administrator assigned to support and guide the progress of the subcommittee

Name Unit
Brian Buford* HR
Mary Elizabeth Miles*† HR
Meg Hancock* Sports Administration
Mark Watkins* Operations
Susan Ryan A&S
Kristia Worthy Athletics
Kathy Gosser Business
Virginia Denny Business
Marie Brown Delphi
Mary Chiavaroli Dentistry
Brad Shuck Education
Virginia Hosono Student Affairs
Olfa Nasraoui Engineering
Meg Campbell Health Affairs (HSC)
Donna Ernst HR
Lisa London HR
Mimi Bell HR
Shelley Dunn HR
Stacey Gardner HR
Debra Anderson Nursing
Paul Eitel Physical Plant
Sajid Mian Physical Plant
Katherine (Kitty) De Voogd Provost Office
Tim Moore Student Affairs
Chief Gary Lewis ULPD
Valerie Casey Women's Center
Amy Calabrese Athletics

*co-chairs

†University administrator assigned to support and guide the progress of the subcommittee

Name Unit
Glenn Gittings* Student Affairs
Faye Jones* Medicine
Diane Tobin* Provost Office
Zachary Pennington Student
Brian Buford† Executive Director of Employee Success Center
Amy Shoemaker Athletics
Angela Taylor Student Affairs
Ricky Jones A&S
Vince Tyra (& some athletic coaches) Athletics
John Smith Athletics
Jose Fernandez Business
Ashley O'Neil Dentistry
Colleen Martin Disability Resource Center
Diane Whitlock Diversity & Equity
Mary Elizabeth Miles HR
Shelley Dunn HR
Ryan Simpson Diversity & Inclusion (HSC)
Cedric Powell Law
Jamie Abrams Law
Lisa Gunterman LGBT Center
Heather Fox Library
Jennifer Hall Medicine
Obemi Obi Medicine
Sara Multerer Medicine
Mike Udoh Medicine
Teresa Reed Music
Dan Goyette Non UofL
Vicki Hines-Martin Nursing
Rick Martin Physical Plant
Michael Dargavell ROTC
Emma Sterrett Social Work
Muriel Harris SPHIS
Theo Edmonds SPHIS
David Parrott Student Affairs
Thomas Hoy University Counsel
Carcyle Barrett University Counsel
JoAnne Sweeny Law

*co-chairs

†University administrator assigned to support and guide the progress of the subcommittee

Name Unit
Kari Aikins* HR
Krista Wallace-Boaz* Music
Michael Cunningham A&S
Julia Collins Budget & Financial Planning
Mary Elizabeth Miles† VP for Human Resources
J.P. Mohsen Engineering
Will Metcalf EVPRI
JChristina Reed HR
Mimi Bell HR
Rhonda Gilliland IT Services
Enid Trucios-Haynes Law
Celeste Carter Medicine
Clint McCanless Music
Tracy Eells Provost Office
Sandy Russell Risk Management
Becky Patterson Institutional Research

*co-chairs

†University administrator assigned to support and guide the progress of the subcommittee

Name Unit
John Gibson* A&S
Kevyn Merten* EVPRI
Sabrina Collins SGA rep
Kevin Gardner† EVP for Research and Innovation
Tiffany Calvert A&S
Chakram Jayanthi A&S
Ghi Im Business
Rich Lamont Dentistry
Terry Scott Education
Judy Bristow EVPRI
Barbara Clark Graduate School
Alexa Melvin Graduate Student-Engineering
Harrison Simrall IT Services
Enid Trucios-Haynes Law
Melissa Laning Libraries
Steve Jones Medicine
Kenneth Palmer Medicine
Matthew Nelson Music
Luz Huntington-Moskos Nursing
Anita Barbee Social Work
Monica Wendel SPHIS
Kevin Leford IT Services
Natalie Pasquenza Medicine

*co-chairs

†University administrator assigned to support and guide the progress of the subcommittee

Name Unit
Ann Larson* President's Office
Ted Smith* Medicine
Randall Gonzalez* Advancement
Kevin Gardner† EVP for Research and Innovation
Michael Wade Smith† President's Office
Carolyn Mervis A&S
Lauren Heberle A&S
Matt Willinger Alumni Office
Stephan Gohmann Business
Henry Cunningham Community Engagement
Kristen Brown Delphi
Julie Drury Dentistry
Matt Bergman Education
Tom Rockaway Engineering
Allen Morris EVPRI
Dave Calzi EVPRI
Dwayne Compton Medicine
Julio Ramirez Medicine
Kent Hatteberg Music
Veronica Eubanks Nursing
Larry Michalczyk Social Work
David Johnson SPHIS
Sherry Duffy SPHIS
Forest Clevenger SGA Rep
Steve Green ULPD
Chloe Bilak student
Rachel Howard Library

*co-chairs

†University administrator assigned to support and guide the progress of the subcommittee

Name Unit
Patrick Smith* Community Engagement
Kim Butterweck* OCM
Virginia Denny* Business
Michael Wade Smith† President's Office
Ann Hall A&S
Becky F. Antle Social Work
Carrye Wilkins REACH
Jecorey Arthur Educator, Artist
Kat Abner Fund for the Arts
Lars Smith Law
Marybeth Orton Education
Monica Negron Athletics
Patrick Piuma A&S
Scott LaJoie SPHIS
Connie Sorrell Medicine
Elizabeth Shiels Social Work
Christian Furman Medicine
Diane Chlebowy Nursing
Diane Partridge UofL Health
Joe D'Ambrosio Medicine
Tom Hardy Campus Housing
Leigh Ann Barney Trilogy Health Services
Amanda James Alumni Office
Andrew Wright Business/IBM Skills Academy
Bev Santamouris Controller's Office
Carl Schmid Athletics
Christopher Dye Music
John Lanius Greater Louisville Inc.
John Grantz Louisville Public Media
Joenima Wani Student
Karen Freberg A&S
Katherine Stevenson or designee IT Services
Katina Kulow Business
Laura Dorman Delphi
Leslie Friesen A&S
Lindsey Ronay A&S
Michelle Rodems Graduate School
Chin Ng Medicine
Tammy Lawson OCM
Andrea Behrman Medicine
Abby Shue or Designee Speed Art Museum
Gary Becker and Ashley O’Nan Parking Office
Josh Hardman Student Affairs
Josh Hawkins Alumni Office
Kim Noltemeyer Design & Planning
Mary Thorpe Upward Bound
Michael Ortman Athletics
Mike Ramach Music
Sidney Monroe Willams A&S
Mary Carothers A&S

*co-chairs

†University administrator assigned to support and guide the progress of the subcommittee