Competition Winners

University of Louisville Guitar Competition Winners

2020

Youth Division

  1. Micha Rand

  2. Kassandra Hughes

  3. Paula Glaser

  4. Landon Vandergriff


Collegiate Division

  1. Gonzalo Peñalosa

  2. Jorge Manuel Atanacio López

  3. Jake Giles

  4. Logan Florence

  5. Maxwell Rothman


Open Division

  1. Gonzalo Peñalosa

  2. Chinnawat Themkumkwun

  3. Jasmin Lacasse Roy

  4. Alessandro Infante

 

2019 

Youth Division
1. Maxwell Rothman
2. Ian Tubbs
3. Kassandra Hughes

Collegiate Division
1. Leonela Alejandro
2. Jake Giles
3. Fangfang Liu

Open Division
1. Gonzolo Alonso 
2. Samuel Hines
3. Evan Taucher
4. YunZhe Lin

2018

Youth Division

1. Naia Andrews

2. Josefina Stone

3. Noah Rairick

4. Henry Davidson

 

Collegiate Division

1. Liam Hedrick

2. Brandon Walker

3. Jakob Giles

4. Andrew Ramsey

 

Solo Artist Division

1. Jesus Serrano Huitron

2. Samuel Hines

3. Christopher Mrofchak

4. Matthew Gillen


2017

Youth Division:

1. Gabriela Hertel

2. Michael Bremmer

 

Collegiate Division:

1. Jeremy Waldrip

2. Liam Hedrick

3. Jonno Garver

4. Jakob Giles

 

Solo Artist Division:

1. Andrew Wilder

2. Samuel Hines

3. Evan Taucher

4. Marco Villa


2016

Youth Division:

1. Liam Hedrick

2. Kieran Waigel

3. Benjamin Duncan


Solo Artist Division:

1. Ilie Dragos

2. Jesus Serrano

3. Nicholas Emilfork

4. Noe Garcia

 

2015

Youth Division:

1. Hannah Wade

2. Craig Salgh


Solo Artist Division:

1. Stephen Lochbaum

2. Austin Wahl

3. Naeim Rahmani

4. Eli Schille-Hudson


 

2014

Youth Division:

1. Jeremy Waldrip

2. Hannah Wade

3. Craig Salgh


Solo Artist Division:

1. Jeremy Collins

2. Stephen Lochbaum

3. Steven Cowan

4. Matthew Rohde

Honorable mention: Marco Villa

 

2012

Youth Division I (ages 14 and under):

1. Mallory Richards

2. Hannah Wade

 

Youth Division II (ages 15-18):

1. Joseph Douglas

2. Victoria Medley

3. Devin Brown


Solo Artist Division:

1. Joseph Palmer

2. Celil Refik Kaya

3. Jeremy Collins

4. Antoniy Kakamakov

 

 2011

Youth Division:

1. Toby James

2. Audra Vigil

3. Joseph Douglas


Solo Artist Division:

1. Brendan Evans

2. Zhivkov Nikolov

3. Jeremy Collins

4. Gideon Whitehead

Honorable mention: John Marcel Williams

 

2010

Solo Artist Division:

1. You Wang

2. Brendan Evans

3. Gideon Whitehead

4. Maja Radovanliga