Faculty Mentor Award Winners

    Provost’s Award for an Exemplary Director of Graduate Studies (DGS)

     

    May 2014

    Annette C. Allen

    Department of Comparative Humanities

     

    May 2015

    Charles Hubscher

    Department of Anatomical Sciences and Neurobiology

     

    May 2016

    Janet Woodruff-Borden

    Department of Psychological and Brain Sciences

     

    May 2017

    Daniel Krebs

    Department of History

     

    May 2018

    Perri Eason

    Department of Biology

     

    May 2019

    Cara Cashon

    Department of Psychological and Brain Sciences


    May 2021

    Lihui Bai

    Department of Industrial Engineering

     

     

    Outstanding Faculty Mentor of Doctoral Students


     

    2009

    Aruni Bhatnagar

    Department of Medicine

     

    2010

    J. Carol Mattingly

    Department of English

     

    2011

    Claudio Maldonado

    Department of Physiology and Biophysics

     

    2012

    Joseph Petrosko

    Department of Educational Leadership, Evaluation, and Organizational Development

     

    2013

    Karen Karp

    Department of Teaching and Learning

     

    2014

    Debra Journet

    Department of English

     

    2015

    Barry Wainscott

    Department of Health Management and Systems Sciences

     

    2016

    Jill Preminger

    Department of Otolaryngology and Communicative Disorders

     

    2017

    Richard Lewine

    Department of Psychological and Brain Sciences

     

    2018

    Ki-Hwan Bae

    Department of Industrial Engineering

     

    2019

    Zhihui Sun

    Department of Civil and Environmental Engineering

     

    2020

    Monica Wendel

    Department of Health Promotion and Behavioral Sciences

     

    2021

    Michael Menze

    Department of Biology


     

     

     

    Outstanding Faculty Mentor of Masters Students


    2009

    Paul Griner

    Department of English

     

    2010

    Allan Farman

    Department of Radiology and Imaging Science

     

    2011

    Thomas Mackey

    Department of History

     

    2012

    Theresa Carolyn Hayden

    Department of Justice Administration

     

    2013

    Patricia Gagne

    Department of Sociology

     

    2014

    Manuel Medina

    Department of Classical and Modern Languages

     

    2015

    W. Carson Byrd

    Department of Pan-African Studies

     

    2016

    Jan Potempa

    Department of Oral Immunology and Infectious Disease

     

    2017

    Jason Saleem

    Department of Industrial Engineering

     

    2019

    Lluis Baixauli-Olmos

    Department of Classical and Modern Languages

     

    2020

    Devin Burke

    Music

     

    2021

    Lindsay Della

    Department of Communications