Skip to content. | Skip to navigation

Personal tools
You are here: Home Faculty/Staff News Research!Louisville award recipients listed

Research!Louisville award recipients listed

by UofL Today last modified Oct 25, 2011 11:53 AM

Research!Louisville, an annual weeklong event at the University of Louisville, just celebrated its 16th anniversary.

The event exists to:

  • Promote excellence in health sciences research
  • Promote public awareness of health sciences research
  • Promote the Louisville Medical Center
  • Generate additional funding for health sciences research

All HSC faculty and staff involved with research, or non-HSC faculty/students who collaborate with a HSC faculty member, are encouraged to submit their work each year.

There were 327 presenters this year. UofL faculty served as judges and selected recipients based on definition of problem or hypothesis; appearance, graphic aids, language; results, interpretation, scientific quality; comprehension and insight; and overall quality.

Here are the recipients:

Sam Fu, Third Place, UofL Prodigy Award for High School Translational Research; Mentor: Robert Mitchell, Molecular Targets, Brown Cancer Center

Samir-Yitzhak Gadre, Second Place.UofL Prodigy Award for High School Translational Research; Mentor: Ramesh Gupta, Pharmacology & Toxicology

Yuyao Ding, First Place, UofL Prodigy Award for High School Translational Research; Mentor: Shirish Barve, Gastroenterology, Hepatology and Nutrition

Amanda Lasnik, Third Place, Masters Basic Science Graduate Student Award; Mentor: Kenneth Palmer, Pharmacology & Toxicology

Matthew Nitzken, Second Place, Masters Basic Science Graduate Student Award; Mentor: Ayman El-Baz, Bioengineering

Brian Sansbury, First Place, Masters Basic Science Graduate Student Award; Mentor: Aruni Bhatnagar, Division of Cardiovascular Medicine

Scott Smith, Third Place, Doctoral Basic Science Graduate Student Award; Mentor: Michal Hetman, Neurological Surgery

Elizabeth Novak, Second Place, Doctoral Basic Science Graduate Student Award; Mentor: Donald Demuth, Oral Health & Rehabilitation

Carmine Leggett, First Place, Doctoral Basic-Science Graduate Student Award; Mentor: David Hein, Pharmacology & Toxicology

Porscha Jefferson, Third Place, School of Dentistry Dental Student Award; Mentor: Donald Demuth, Oral Health & Rehabilitation

Jacob Scott, Second Place, School of Dentistry Dental Student Award; Mentor: Jonathan Warawa, Microbiology & Immunology

Thomas Bailey, First Place, School of Dentistry Dental Student Award; Mentor: Allan Farman, Department of Surgical and Hospital Dentistry

Jeffrey Howard, Third Place, Norton Healthcare Medical Student Award; Mentor: Sufan Chien, Department of Surgery

Ben Rogers, Second Place, Norton Healthcare Medical Student Award; Mentor: George Pantalos, Cardiovascular Innovation Institute

Jason Parks, First Place, Norton Healthcare Medical Student Award; Mentor: Michelle Barati, Nephrology

Jean Edward, Winner, School of Nursing Graduate Student Award; Mentor: Vicki Hines-Martin, School of Nursing

Natasha DeJarnett, MPH, Second Place, Public Health and Information Sciences

Graduate Student Award; Mentor: Aruni Bhatnagar, Division of Cardiovascular Medicine

Stephanie Denkhoff, MPH, First Place, Public Health and Information Sciences

Graduate Student Award; Mentor: Richard Baumgarter, Epidemiology

Yiqun Mo, PhD, Winner, Public Health and Information Sciences Basic Research Award; Mentor: Gary Hoyle, Environmental and Occupational Health Sciences

Robert Wm. Prasaad Steiner, MD, PhD, Winner, Public Health and Information Sciences Research and Practice Award

Anita Chhabra, Winner, Michael K. Tanner Memorial Award for Excellence in Graduate Student Sciences; Mentor: Michele Kosiewicz, Microbiology & Immunology

Alexander Bautista, MD, Third Place, Ruth Greenberg Award for Excellence in Medical Education Research; Mentor: Rana Latif, Anesthesiology

Candice Burns, MD, Second Place, Ruth Greenberg Award for Excellence in Medical Education Research; Mentor: Klint Schwenk, Pediatrics

Aaron Smith. First Place, Ruth Greenberg Award for Excellence in Medical Education Research; Mentor: Charles Woods, Pediatric Infectious Disease

Sujith Dassanayaka, Co-Winner, Student Engineering Collaboration Award; Mentor: Steven Koenig, Bioengineering

Ruthie Fligor, Co-Winner, Student Engineering Collaboration Award; Mentor: David Magnuson, Neurological Surgery

Robert Cannon, MD, Winner, School of Medicine Medical Resident Award; Mentor: Shirish Barve, Gastroenterology, Hepatology and Nutrition

Derrick Rollo, DO, Winner, School of Medicine Clinical Research Fellow Award; Mentor: Paula Radmacher, Pediatrics

Stephanie Heflin, PhD, Co-Winner, Postdoctoral Fellow Research Associate Award; Mentor: Maureen McCall, Ophthalmology

Sujata Saraswat, PhD, Co-Winner, Postdoctoral Fellow Research Associate Award; Mentor: Scott Whittemore, Neurological Surgery

Aruna Vashishta, PhD, Co-Winner, Postdoctoral Fellow Research Associate Award; Mentor: Michal Hetman, Neurological Surgery

Jeremy Touroo, First Place, Research Staff Award; Mentor: Stuart Williams, Cardiovascular Innovation Institute

Joongho  Joh, Ph.D., Winner, Young Faculty Investigator Award

Hong Xu, MD, Winner, Jewish Hospital & St. Mary’s Foundation Faculty Award “Scientific Importance”

Rajesh Sharma, PhD, Winner, Jewish Hospital & St. Mary’s Foundation Faculty Award “Most Promising Basic Science Research”

Tato Sokhadze, PhD, Winner, Jewish Hospital & St. Mary’s Foundation Faculty Award “Innovation in Behavioral and Brain Science”

Ayman El-Baz, PhD, Winner, Jewish Hospital & St. Mary’s Foundation Faculty Award “Innovation in Biotechnology”

Hanan Farghaly, MD, Winner, Jewish Hospital & St. Mary’s Foundation Faculty Award “Potential for Major Clinical Application”

Document Actions
 
Personal tools