Skip to content. | Skip to navigation

Personal tools
You are here: Home Faculty/Staff News 2010 Staff Recognition Lunch honorees

2010 Staff Recognition Lunch honorees

by UofL Today last modified Oct 11, 2010 12:33 PM

President James Ramsey and other administrators recognized 363 staff Oct. 8 for their service to UofL. Recognition goes to employees when they have been at the university 10 years, and every five years after that.

 

Distinguished Service

45 Years
Rex Minks, Belknap Electrical Operations

40 Years

George J. Howe, student affairs; Lynne McKnight, general surgery; Carolyn Ann Stevens, housing and residence life; Andrew L. Williams Sr., A&S Academic Advising Center; Jeanie McCabe, A & S administration; Jane Goldstein, College of Business

Special Recognition

35 Years

Donna R. Bartman, VPF System Administration; Glynda E. Brooks, Pediatrics-Cardiology; Sheila Carpenter, Research Resources Center; Mary Evans, Justice Administration; Ralph Fitzpatrick, Community Engagement; Pat Gittli, Renal Medicine; Terry Gossom, Health Affairs; Vicky Hibbs, President’s Office; Harvey Johnson, Affirmative Action; Richard Alan Kelty, Belknap Electrical Operations; George Kirwan, Belknap Physical Plant;

Louie Laubheimer, HSC Physical Plant; Nina W. Lesousky, Renal Medicine; Linda S. Mulligan, Education Resource Technology Center; Sharon Nuss, Environmental & Occupational Health Sciences; Marilyn Peters, Law Administration; Marcia W. Reed, Planning/Design/Construction; Donna J. Richardson, Radiology; Kenneth B. Schueler, HSC Interior/Exterior Maint; Prafula P. Sheth, EdD, Undergraduate Studies; Pinkie Smyser, Housing and Residence Life; Kathy Sullivan, IT Communications; Robin Knight Sutherland, Dean of Students; Laura Trachtenberg, Surgery; Phyllis Mitchell Webb, Women’s Center; Larry W. Zink, Financial Administration

30 Years

Debbie Barksdale, Pediatrics-Children & Youth; Beverly Becker, Delphi Center Shelby; Anita Sturgill Block, Delphi Center Shelby; Joni Burke, Student Activities; Diane Cardenas, Neurology; Sharon M. Carpenter, Pharmacology; Don Carson, Education-Dean’s Office; Mark A. Casey, Fort Knox Program; Jonna Coulter, Nursing Administration; Scott Crowe, Belknap Electrical Operations;

Kenneth Dietz, Planning/Design/Construction; Rhonda S. Dixon, IT Tech Support Svcs; Maura Ellison, Kornhauser Library; Carneil Flagg, Belknap Custodial Services; Rita Gail Groves, Education Advising Center; Victoria Natal Harpe, IT Tech Support Svcs; Therese' Fenwick Hayden, Dental Clinic Support; Dennis Large, IT Tech Support Svcs; Beth Loree, Music Administration;

Kay McGuffin, Controller; Frank Mianzo, Student Affairs; Rebecca Milburn, Controller; Janis Gail Mudd, Dental Clinic Support; Beverly Myers, Health/Phys Ed/Sport-Crawford; Michael Lee Neff, HSC Physical Plant; Becki Newton, Education-Dean’s Office; Becky O’Bryan, VPF - Payroll Services; Cherie Osbourne, Alumni Association; Joseph Rhodes, Biomedical Engineering; Numeriano Rodenas, University Libraries; Bob Roehm, Collection Management; Heddy Rubin-Teitel, Pharmacology;

Connie Schenck, VP for Health Affairs; Marlene C. Steffen, VP Business Affairs; Eddie Sue Stemle, Controller; Julie Taylor, Metropolitan/Public Programs; Susie Thompson, College of Business; Betsy Waters, HR Benefit Services; Diane Whitlock, Vice Provost Diversity; Alicia M. Zielinski-Mueller, University Provost

Athletics

10 Years

Carole Banda, Sports Medicine; Ray Bronger, Athletics Facilities; Karen Elizabeth Dayes, Soccer-Women’s; Michael George Hetzel, Athletics Facilities; Terry K. King, Swimming and Diving; David E. Klotz, Sports Information; Lori J. Korte, Sports Information; Marvin Mitchell, Athletics Academic Services; Vickie Way, Athletics Administration

15 Years

Kerry Bennett Johnson, Athletic Ticket Office; Patricia Dennison Norton, Volleyball; Melinda VanArsdale, Bass-Rudd Tennis Center

20 Years Alicia W. Clark, Athletics Business Office; James Speed, Athletics Spirit Groups

25 Years Raymond C. Ganong, Basketball - Men’s; Opal Newton, Athletics Business Office; Sandy Short, Athletics Business Office; Margaret Womack, Varsity Athletics

Business Affairs

10 Years

Natasha Adams, Parking Administration; Matthew Ashmore, Belknap Grounds Maintenance; Thomas J. Borders, HSC Electrical Operations; Sheree M. Brown, Belknap Administrative Support; Misty Burkhead, Planning/Design/Construction; Lou Conley, Belknap Grounds Maintenance; Brian M. Dieterlen, Blkp Interior/Exterior Maint; Paul Eitel, Belknap Electrical Operations; Randy Hall, Steam/Chilled Water Plant; Larry Hamblen, HSC Custodial Services; Gilbert Hoke Jr., Belknap Electrical Operations; William Brent Hunter, Public Safety; Barbara Jean John, Purchasing; Jim Oliver, Belknap Custodial Services; Ralph E. Pardue, Purchasing; Melvin Parrish, HSC Custodial Services; Jesse M. Wade, Belknap Carpentry Shop; Jim Warden, Purchasing; John W. Whiteside, Belknap General Maintenance

15 Years

Keith Basemore, HSC Custodial Services; Jim Bratcher, Public Safety; Stephanie Curtis, Contract Admin/Risk Managmnt; Rhonda Gilliland, Purchasing; David W. Masden, Belknap General Maintenance; Richard Mosby, Belknap Physical Plant; Phillip Myers, Belknap Athletic Facilities; Steve Piotrski, Belknap Carpentry Shop; John M. Schafer, Public Safety; Danny Stephens, Central Receiving/Distribution; Jenny L. Walden, Belknap Custodial Services; Linda F. Walden, Belknap Custodial Services

20 Years

Regina Brown, Belknap Custodial Services; Cliff Conley, Belknap Paint Shop; Karl Cooley, HSC HVAC Shop; Alise Johnson, Belknap Custodial Services; Sandra E. Jones, Belknap Custodial Services; Lila N. McGruder, Purchasing; Jim Runyon, Belknap General Maintenance; Nell J. Wagoner, Belknap Custodial Services

25 Years

Karen M. Aiple, Parking Administration; Geoffrey L. Atherton, Planning/Design/Construction; Terry Atwell, Purchasing; Judy Blanford, HSC Custodial Services; Rebecca Chisholm, HSC Custodial Services; Laura A. Lutts, Parking Administration; Sue Duff Russell, Purchasing; Stuart Shoemaker, Belknap Physical Plant; James R. Slayden, Belknap Physical Plant; Elizabeth A. Williams, Belknap Energy Management

Community Engagement

10 Years

June Frierson Demus, M.A., VP Community Engagement

Finance

10 Years

Robyn Becht, Bursar; Joe Gahlinger, Controller; Marilyn Magda Gonzalez, Controller; Ruth D. McNamara, Controller

20 Years

David Adams, Controller; Sandra Cole, Bursar; Stephen Lovas, Budget

25 Years

David E. Downey, Controller

Health Affairs

10 Years

Ingrid Aramant, Renal Medicine; Todd Birtles, Mol/Cell/Craniofacial Biology; Sue A. Brewer, Pediatrics-Neonatal Follow-Up; Sarah (Sallye) Burns, Pediatrics-Diabetes Research; Eric Calero-Zarzabal, Research Resources Center; Margaret Carter, Neurology; Lavona Casson, Human Molecular Biology; Jennifer Coffey, Medical Administration; Lisa Colbert, Research Resources Center; Camilla J. Conley, Child Evaluation Center; Kathren Ellen Creech, Neurology; Joanne Cybulski, Renal Medicine;

Julie A. Dunlevy, Child Evaluation Center; Cynthia Lynn Embry, Dental Clinic Support; Dushan Ghooray, Endocrinology; Vanessa Goble, Ky Cancer Program; Himdaye Guayadeen, Renal Medicine; Luping Guo, Cardiology; Damon Haney, Dental Clinic Support; Lisa Hatter, RN, Medicine - Liver Research; Melisa A. Haycraft, Dental Clinic Support; Tonya Hockenbury, Medical Administration; Kathryn; Inzer, Dental Clinic Support;

Elza Kepic, Family and Geriatric Medicine; Joan C. Lang, Kentucky Cancer Program; Laura Lukat, Obstetrics and Gynecology; George Mader, Radiology; Carl J. McElroy, Dental Clinic Support; Angela M. Meisenhelder, Pediatrics-Critical Care; Naira Metreveli, Physiology; Lana Metzler, Family and Geriatric Medicine; Ernest Mike, Radiology; Kimberly Michele Pickman, Periodontics/Endodontics; Teresa Pierce, VP for Health Affairs; Tiffany Powell, Pediatrics-Infectious Diseases; Karen Ramsey, Infectious Diseases;

Leroy R. Sachleben, Pediatrics-Research Institute; George Michael Smith, Child Evaluation Center; Luke Smith, Biomedical Engineering; Chuck Stewart, Renal Medicine; Sherry Talbot, Research Resources Center; Shelia Diann Thomas, Human Molecular Biology; Mariam Traore, Family and Geriatric Medicine; Brian Edward Van Hoose, Cardiology; Seid Waddell, Orthopedic Surgery; Deborah N. Wade, Infectious Diseases; Jocelyn Warren, Child Evaluation Center; Kristie Shelton Wathen, Pediatrics-Infectious Diseases; Robin Wilhelm, Pediatrics-Hematology/Oncology; Brenda Wisman, Dental Clinic Support; Kellie A. Woodruff, Pediatrics-Endocrinology; Lihua Zhang, Microbiology; Xiaoping Zhu, Cardiology

15 Years

Jane Bederman, Renal Medicine; Fonetta G. Burkhart, Child Evaluation Center; Cheryl Busch, Surgery; Gregory T. Crawford, Biomedical Engineering; Crystal Dick, Microbiology; Patricia A. Edwards, Pediatrics-Cardiology; Margaret L. Feldman, Family and Geriatric Medicine; Freda Flamm, Medicine - Liver Research; Muffin Fleming, Surgical Oncology; Sharon; A. Gordon, Physiology; Deborah D. Habberfield, Medical Administration; Andrea Lynn Hughes, Pediatrics-Endocrinology; Mary Louise Kilkelly, Orthopaedic Surgery; Mary Elizabeth McClure, Pediatric Surgery; Earl G. McGhee, Renal Medicine; Brent Mehring, Medical Administration; Peg Mitchell, Child Evaluation Center; Carlene Louise Petty, Surgery; George Michael Smith, Child Evaluation Center; Susan Stone, Medical Administration; Pamela Sweets, Renal Medicine; Wen-Jian Wu, Cardiology; Cuibo Yang, Anatomical Science/Neurobiolgy

20 Years

Bobbi Andriakos, Infectious Diseases; Peggy Beachy, Public Health & Info Science; Darlene A. Burke, Ky Spinal Cord Reseach Center; Lori Clark, Pediatrics-CEC CYTO Lab; Roxanna Cooley, Psychiatry-Combined Education; Brenda Dawson, General Surgery; Gisel Durry-Murphy, Physiology; Deborah Glass, Dental Clinic Support; Barbara Hart, Renal Medicine;

Tanya Keenan, Family and Geriatric Medicine; Bev Lea, Renal Medicine; Irina Markozen, Dental Clinic Support; Vicki L. Masterson, Obstetrics and Gynecology; Mary Mayfield, Pediatrics-Sleep Medicine; Lois Pryor, Renal Medicine; Ann Settles, Renal Medicine; Paula Van Meter, Campus Health Service; Joyce Wiedmar, Dental Clinic Support; Rosemary J. Williams, Pathology; Doug Wilson, Dental Clinic Support; Lynda C. Wilson, Pediatrics-Neonatal Follow-Up

25 Years

Molly Burke-Poole, Surgery; Wendy Gensheimer, Pathology; Toni L. Holt, Medical Administration-AHES; Nancy I. Hughes, Research Resources Center; Robin L. Newlon, Obstetrics and Gynecology; Patty A. Rawlings, Child Evaluation Center; Patricia A. Walker, Radiation Oncology; Elizabeth Westbrook, Ky Cancer Program; Martha J. Willeford, Dental Clinic Support Human Resources

15 Years

Greta Bramer, Human Resources

Information Technology

10 Years

Heather L. Jones, IT Design/Printing Svcs-Miller; Scott Owen, IT Tech Support Svcs

15 Years

Phil Burris, IT Tech Support Svcs; Timothy Caswell, IT Tech Support Svcs; Carolyn P. Drury, IT Communications; James Hundley, IT Instruct Tech/Spt; Carolyn Robinson, IT Tech Support Svcs; Kevin Shively, IT Communications

20 Years

Carla Crosby, IT Tech Support Svcs; Walter E. LeMon, IT Communications; Marilyn Peters, IT Design/Printing Svcs

25 Years

Susan M. Barber, IT Tech Support Svcs; Sue Higginbotham, IT Design/Printing Svcs; Richard W. Kaelin, IT Tech Support Svcs

Provost

10 Years

Dave Barker, Audit Services; IL Young Barrow, Institutional Research; Shari Barrow, Institutional Research; Ed Birchler, Computer Aided Design Lab; Angela M. Black, Financial Aid; Barbara Brown, Intensive English; April Clark, Kent School; Phyllis L. Clark, Cultural Center; Julia M. Collins, Education Academic Support; Donna Rush Dunn, Metropolitan/Public Programs;

Lynne Ernst, Childhood Resource Center; Jason Gregory Friedman, Distance Learning; Jacqueline Y. Fryer, Graduate School Administration; Ren Hinshaw, Kornhauser Library; Lisa K. Horn, Institutional Research; Nathan P. Johnson, Computer Aided Design Lab; Debby Kalbfleisch, Music Administration; Robyn McLean, Psychology; Lawrence Michalczyk, Center for Family Resource Develop; Charles Aaron Nasby, Theatre Arts; Jerome Nicolas Neukirch, Law Library; Richard E. Schultz, Biology; Xiujie Sun, Arts/Sciences Administration; Pamela Watson, Chemistry; Mitchell Wilbur, Metropolitan/Public Programs

15 Years

Syble Bullock, Chemistry; Ken Davis, Vogt Engineering Center; Kamla Downs, Justice Administration; Jodi Ellen Duce, Law Library; Mika Michelle Geraghty, Kent School; Tambra Alvey Hillerich, Psychology; Paula Huffman, Geography and Geosciences; Linda A. Leake, Delphi Center; Sean McNamara, College of Business; Cam Metcalf, Ky Pollution Prevention Center; Wendy S. Metcalf, Spd-Lutz Microfabrication Lab; Delores Pierce, Arts/Sciences Administration; Charles Brian Sites, Electrical & Computer Engr; Tina M. Talley, McConnell Center; Aaron P. Vowels, McConnell Center

20 Years

Nancy J. Bodner, Registrar’s Office; Seleila Renee Booker, Teaching/Learning Education; Margaret Byrnes Bratcher, Law Administration; Thomas Carroll, Electrical & Computer Engr; Susan L. Cunningham, Electrical & Computer Engr; Brenda S. Curry-White, Admissions; Margie Folden, Biology; Bruce S. Gale, Center for Urban & Economic Rsch; Tim Gornet, Speed Rapid Prototyping; Vivian Harrison, Collection Management; Jana Sue Jones, Mechanical Engineering; Angela D. Koshewa, University Counsel; Reginald K. Meeks, Arts/Sciences Administration; Sherri Pawson, Archives; Teresa B. Rohr, Vogt Engineering Center; Cheryl Schroader, Graduate School Administration; Cedric Trigg, Financial Aid; Don Yeager, Spd-Lutz Microfabrication Lab

25 Years

Vickie G. Bridgeman, Undergraduate Studies; Beverly Cooper, International Center; Michael Harris, Speed Academic Services; Manuel McMillan Sr., Financial Aid; Jon-Paul Moody, History; Joan C. Nailon, Kornhauser Library; James Porter, Undergraduate Studies; Juli Starr Wagner, Center for Urban & Economic Rsch

Research

10 Years

Brent Fryrear, VP for Research; Carla J. Hilse, Grants Management; Vladana Kafka-Jusufbegovic, Grants Management

15 Years

Syble Ann Haney, Industry Contracts; Barbara Sells, Grants Management

20 Years

Jackie Powell, Human Subjects Protection Student Affairs

15 Years

Gregory Johnson, Intramurals; Julie Onnembo, Student Activities

20 Years

Garry Baker, Intramurals; David Hatfield, Intramurals; David Horrar, Student Affairs; Jan Upton, Housing and Residence Life

University Advancement

10 Years

Loren Reni Beard, University Communications; Paula L. Campbell, Development; Laurel Harper, University Communications; Jonathan Israel, Alumni Association; Mark H. Mullineaux, Development/Support Svcs; Patsy J. Wynne, Alumni Association; Janene Zaccone, Marketing and Communications

15 Years

Jack Meadows, Development/Support Svcs

20 Years

Linda Erman, Marketing and Communications

25 Years

Athans I. Adoki, Development/Support Svcs; Carolyn Davison, Development/Support Svcs

President

10 Years

Julie Soule Kroger, Administrative Support Svcs; Trisha Smith, Administrative Support Svcs

25 Years

Sandra G. Garcia, Administrative Support Svcs; Georgetta LaVerne Moore, Commissions

Document Actions
Personal tools