You are here: Home About Speed Administration Committees

Committees

BYLAWS COMMITTEES

(+) = Chairperson

Committee on Committees and Credentials
One faculty member from each academic department.  Members are elected by their respective departments two-year staggered terms.

Members:

NAME   TERM   REPRESENTING
Stephen C. Koenig       01/01/13-12/31/14       BE
Adel Elmaghraby       01/01/12-12/31/13       CECS
Young H. Kim
      01/01/12-12/31/13       CEE
Xio-An Fu
      01/01/12-12/31/13       CHE
Shamus McNamara
      01/01/12-12/31/13
      ECE
Mel J. Maron       01/01/13-12/31/14       EF
Gerald W. Evans
      01/01/13-12/31/14       IE
Sam Park       01/01/13-12/31/14       ME
Cynthia Smith       07/01/13-06/30/14       Student Council


Faculty Council
President-elect is elected for a two year term by Speed Faculty, serves as President-elect and Recording Secretary for one year, and then serves as President for one additional year. Other members are elected to two year staggered terms by the faculties of their respective departments.

Members:

NAME   TERM   REPRESENTING
(+) Kevin Walsh       01/01/13-12/31/13       President
Gerold Willing       01/01/13-12/31/13       President-Elect
Hichem Frieboes       01/01/13-12/31/14       BE
Ibrahim Imam       01/01/12-12/31/13       CECS
Nageshwar Bhaskar       01/01/12-12/31/13       CEE
Gerold Willing       01/01/12-12/31/13       CHE
 Karla Welch
      01/01/12-12/31/13       ECE
Mel J. Maron       01/01/13-12/31/14       EF
Gerald W. Evans       01/01/13-12/31/14       IE
Roger Bradshaw
      01/01/13-12/31/14       ME


Speed Student Academic Grievance Committee
Four faculty members, one of whom is elected chair, appointed by the Faculty Council for two-year staggered terms and three students selected by Student Council for one-year terms.

Members:

NAME   TERM   REPRESENTING
Brenda Hart       07/01/12-06/30/14       Speed School Faculty
Kevin M. Walsh       07/01/12-06/30/14       Speed School Faculty
Roman Yampolskiy       07/01/13-06/30/15       Speed School Faculty
Ibrahim Imam       07/01/13-06/30/15       Speed School Faculty
Trey Scott
      07/01/13-06/30/14       Student Council
Zach Weber       07/01/13-06/30/14       Student Council
Justin Tallio
      07/01/13-06/30/14       Student Council


Promotion and Tenure Committee
Each academic department nominates two persons at or above the rank of Associate Professor with tenure.  The entire Speed voting faculty then elects one person to represent each constituency for three-year staggered terms.

Members:

NAME   TERM   REPRESENTING
Stephen C. Koenig       07/01/12-06/30/15       BE
Olfa Nasraoui       07/01/11-06/30/14       CECS
Louis F. Cohn
      07/01/13-06/30/16       CEE
Eric Berson
      07/01/13-06/30/16       CHE
Bruce Alphenaar       07/01/13-06/30/16       ECE
Larry D. Tyler
      07/01/12-06/30/15       EF
Mickey Wilhelm       07/01/11-06/30/14       IE
(+) William Hnat
      07/01/12-06/30/15       ME


STANDING COMMITTEES

Academic Integrity Review Committee (*)
The Dean or his/her representative. Three faculty members representing three different departments and nominated by the Committee on Committees and elected by the faculty for two-year staggered terms and three students selected by the Student Council for one-year terms. The Committee shall elect its own chairperson.

Members:

NAME   TERM   REPRESENTING
(+) Mike Day       continuous       Dean
Roger Bradshaw       07/01/12-06/30/14       Speed School Faculty
Jeff Hieb
      07/01/12-06/30/14       Speed School Faculty
Yongsheng Lian       07/01/13-06/30/15       Speed School Faculty
Miranda Oldham       07/01/13-06/30/14       Student Council
Keri Cromwell       07/01/13-06/30/14       Student Council
Cynthia Smith
      07/01/13-06/30/14       Student Council
Charges (PDF)


Academic Technology Committee
One faculty member from each academic department appointed by Faculty Council for two-year staggered terms, one graduate student member appointed by Student Council for a one-year term, and one staff member appointed by the Staff Council.

Members:

NAME   TERM   REPRESENTING
John S. Usher
      ex-officio, nonvoting       Dean
Ron A. Lile
      ex-officio, nonvoting       Staff, CAE Lab
Ayman S. El-Baz       07/01/12-06/30/14       BE
Adrian Lauf       07/01/13-06/30/15       CECS
W. Mark McGinley       07/01/13-06/30/15       CEE
Xia-An Fu
      07/01/12-06/30/14       CHE
Hongxiang Li
      07/01/12-06/30/14       ECE
(+) Jim Lewis       07/01/12-06/30/14       EF
Suraj Alexander       07/01/13-06/30/15       IE
Chris Richards       07/01/12-06/30/14       ME
Drew Cox       07/01/13-06/30/14       Student Council

Charges (PDF)


Assessment Committee
One faculty member (normally the department Chair or assessment coordinator) and one alternate (normally involved in assessment) from each department (one vote per department), Assoc. Dean for Academic Affairs (ex-officio), an administrative or other clerical as appointed by the Dean (non-voting). Department representatives and alternates are appointed by respective departments.

Members:

NAME   TERM   REPRESENTING
Mike Day       ex-officio, nonvoting       Assoc. Dean
Mike Harris       nonvoting       Administrative Assistant
Palaniappan Sethu (Giridharan)
      07/01/12-06/30/14       BE
Ibrahim Imam (Desoky)
      07/01/13-06/30/15       CECS
J. P. Mohsen (Bhaskar)
      07/01/13-06/30/15       CEE
(+) Jim Watters (Willing)
      07/01/12-06/30/14       CHE
John H. Lilly (Tanner)
      07/01/12-06/30/14       ECE
Patricia A. S. Ralston (Maron)
      07/01/12-06/30/14       EF
Gale DePuy (Alexander)
      07/01/13-06/30/15       IE
Geoffrey Cobourn (Williams)
      07/01/12-06/30/14       ME

Charges (PDF)

 

Cooperative Education Committee
All Directors of Cooperative Education, one as a voting member.  One faculty member from each academic department appointed by Faculty Council for two year staggered terms and one student who has completed three co-ops selected by Student Council for one-year term.

Members:

NAME   TERM   REPRESENTING
(+) Mark Schreck       Ex-officio, voting       Director Co-op Education
Karen Bertocci       07/01/12-06/30/14       BE
Mehmed Kantardzic       07/01/13-06/30/15       CECS
Zhihui Sun       07/01/12-06/30/14       CEE
Moises Carreon       07/01/12-06/30/14       CHE
John F. Naber       07/01/12-06/30/14       ECE
Mel J. Maron
      07/01/13-06/30/15       EF
Brent Stucker       07/01/13-06/30/15       IE
Sam Park
      07/01/13-06/30/15       ME
Karl Fleischmann       07/01/13-06/30/14       Student Council

Charges (PDF)


Curriculum Committee
One faculty member from each academic department selected by the department for two-year staggered terms and one person selected by the Dean for two-year term, and one student selected by Student Council for one-year term.

Members:

NAME   TERM   REPRESENTING
Mike Day       07/01/12-06/30/14       Dean
Karen Bertocci       07/01/13-06/30/15       BE
Ibrahim N. Imam       07/01/13-06/30/15       CECS
Zhihui Sun
      07/01/12-06/30/14       CEE
Delania Amos       07/01/13-06/30/15       CHE
Shamus McNamara
      07/01/13-06/30/15       ECE
Larry D. Tyler       07/01/13-06/30/15       EF
(+) Gail W. DePuy       07/01/12-06/30/14       IE
Ellen Brehob       07/01/12-06/30/14       ME
Keri Cromwell
      07/01/13-06/30/14        Student Council

 Charges (PDF)


Diversity Committee
Four faculty members selected by the Faculty Council serving two-year staggered terms, no two members from the same academic department, the Director of Student Affairs, and two students selected by Student Council (one student at large and one student member of NSBE or SWE on a rotating-term basis).

Members:

NAME   TERM   REPRESENTING
(+) Brenda G. Hart       ex-officio, voting       Director of Student Affairs
Kari Donahue
      07/01/12-06/30/14       Speed School Staff
Martin O'Toole
      07/01/12-06/30/14       BE
Roman Yampolskiy
      07/01/12-06/30/14       CECS
Young H. Kim
      07/01/12-06/30/14       CEE
Delania Amos       07/01/13-06/30/15       CHE
Barry R. Horowitz
      07/01/12-06/30/14       ECE
Mel J. Maron
      07/01/12-06/30/14       EF
Lihui Bai
      07/01/12-06/30/14       IE
Stuart Williams
      07/01/13-06/30/15       ME
Adam Burt
      07/01/13-06/30/14       Student Council
Laura Sievers       07/01/13-06/30/14       SWE
Jalyn Shontee       07/01/13-06/30/14       NSBE
Hugo Apolo Nambo       07/01/13-06/30/14       SHPE

Charges (PDF)


Elections Committee
Three faculty members selected by Speed faculty for three-year staggered terms.

Members:

NAME   TERM   REPRESENTING
Patricia A. S. Ralston       07/01/12-06/30/15       Speed School Faculty
Eric Berson       07/01/11-06/30/14       Speed School Faculty
Michael McIntyre       07/01/13-06/30/16       Speed School Faculty

 Charges (PDF)


Instruction and Learning Committee
Three faculty members elected by Faculty for two-year staggered terms and three student members selected by Student Council for one-year term.

Members:

NAME   TERM   REPRESENTING
Ellen Brehob       07/01/13-06/30/15       Speed School Faculty
Shamus McNamara       07/01/12-06/30/14       Speed School Faculty
(+) Gail DePuy       07/01/12-06/30/14       Speed School Faculty
Matt Robbins
      07/01/13-06/30/15       Student Council
Clay Colwell
      07/01/13-06/30/15       Student Council
Alex Rees
      07/01/13-06/30/15       Student Council

Charges (PDF)


Library Committee
One faculty member selected by each established department to serve two-year staggered terms, one student member appointed by Student Council to serve one year, and a Librarian will serve ex-officio as a nonvoting member.

Members:

NAME   TERM   REPRESENTING
M. Wilson
      ex-officio, nonvoting       Library
Guruprasad A. Giridharan       07/01/12-06/30/14       BE
Hichem Frigui
      07/01/12-06/30/14       CECS
Bob Ullrich       07/01/12-06/30/14       CEE
R. Eric Berson       07/01/13-06/30/15       CHE
(+) Barry R. Horowitz       07/01/13-06/30/15       ECE
Jeff Hieb
      07/01/13-06/30/15       EF
Suraj M. Alexander
      07/01/12-06/30/14       IE
Yongshen Lian
      07/01/13-06/30/15       ME
Katy Ashby
      07/01/13-06/30/14       Student Council

Charges (PDF)

 

Standards and Admissions Committee
Six faculty members serving two-year staggered terms, one representing the Office of the Associate Dean for Academic Services, the other five appointed by Faculty Council.  One 4th or 5th year student designated by the President of the Student Council to serve for one year.

Members:

NAME   TERM   REPRESENTING
Mike Day       ex-officio, nonvoting       Assoc. Dean
Brenda G. Hart       07/01/12-06/30/14       Speed School Faculty
William Hnat       07/01/12-06/30/14       Speed School Faculty
(+) Jim Watters       07/01/13-06/30/15       Speed School Faculty
Gail W. DePuy
      07/01/13-06/30/15       Speed School Faculty
Jim Lewis       07/01/13-06/30/15       Speed School Faculty
Cynthia Smith
      07/01/13-06/30/14       Student Council

Charges (PDF)

 

Administrative Plans and Policies Committee

Members:

NAME   TERM   REPRESENTING
(+) Neville G. Pinto               Dean
Thomas Starr (or alternate as appointed by Dean)               Office of Dean
Kevin M. Walsh               Faculty Council
Rob S. Keynton               BE
Adel S. Elmaghraby               CECS
J. P. Mohsen               CEE
Jim Watters               CHE
Bruce Alphenaar               ECE
Patricia A. S. Ralston               EF
Suraj M. Alexander
              IE
Kevin Murphy               ME
Drew Cox
      07/01/12-06/30/13       Student Council

 

UNIVERSITY COMMITTEES

University Faculty Senate
Nominations made at faculty meeting and members elected by mail ballot to three-year terms.

Members:

NAME   TERM
Bruce Alphenaar
      09/01/11-08/31/14
Roger Bradshaw       09/01/12-08/31/15
Kevin Walsh
      09/01/13-08/31/16
J.P. Mohsen       09/01/13-08/31/16

 

University Faculty Grievance Committee
Nominations made by Speed faculty. Members serve two-year terms.

Members:

NAME   TERM
Kevin Walsh
      01/01/11-12/31/15
Balaji Panchapakesan       01/01/12-12/31/15
Robert Cohn       07/25/13-06/30/16


University General Education Curriculum Committee
Nominations made by Speed faculty. Members serve three-year terms.

Members:

NAME   TERM
Geoffrey Cobourn       07/01/11-06/30/14
Ahmed Desoky
      07/01/12-06/30/15

 

University Graduate Council
Nominations made by Speed graduate faculty. Members serve three-year terms.

Members:

NAME   TERM
L. Chen
      07/01/11-06/30/14
Balaji Panchapakesan
      07/01/12-06/30/15

 

University Undergraduate Council
Nominations made by TBA. Members serve ?-year terms.

Members:

NAME   TERM
Jim Watters
     


University Graduate Student Academic Grievance Committee
Nominations/elections made by Speed graduate faculty. Members serve three-year terms.

Members:

NAME   TERM
Balaji Panchapakesan
      07/01/11-06/30/14
Kevin Walsh (alternate)
      07/01/11-06/30/14

 

University Research Advisory Committee
Members are appointed by the Dean or Research Dean of each school. Members serve three-year terms and may be invited to continue by the EVPR.

Members:

NAME   TERM
Bruce Alphenaar       01/01/12-12/31/14
Gina Bertocci       01/01/12-12/31/14
Robert Cohn
      01/01/12-12/31/14

 

UofL Athletic Association Board of Advisors
Nominations for SSOE representatives made by Faculty Council, elected by University faculty. Members serve three-year terms. SSoE has 2 representatives maximum.

Members:

NAME   TERM
Brenda G. Hart
      07/01/13-06/30/16
No second representative appointed
      07/01/12-06/30/15

 

 PDF

Updated 09.29.13

Document Actions
Personal tools