Skip to content. | Skip to navigation

Personal tools
You are here: Home Campus News Event honors 399 staff for 7,490 years of service

Event honors 399 staff for 7,490 years of service

by UofL Today last modified Oct 28, 2011 05:23 PM

This event is right up there with Homecoming as a valued University of Louisville tradition.

Event honors 399 staff for 7,490 years of service

One of this year's 40-years honorees was Kathleen McDaniel Smith, President Ramsey's chief of staff.

That’s what President James Ramsey told recognized staff, their supervisors and guests at the annual Staff Recognition Luncheon Oct. 28 at the Brown & Williamson Club at Papa John’s Cardinal Stadium.

Each year, administration – from the president and provost, to deans and vice presidents – recognize staff who have served the university for 10 years or more. The honor comes first at 10 years and then on every succeeding five-year anniversary, and it includes the luncheon and a gift each employee gets to choose.

Festivities began with a red-carpet walk for employees who have been at UofL for 40 years. Churchill Downs’ bugler Steve Buttleman played the “Call to the Post.” The UofL spirit team led a cheer. And Sam Connally, vice president for human resources, gave a welcoming talk that included university-wide accomplishments that all staff contributed to – punctuated by the audience-participation-cheer, “I’m card proud to work at UofL, ’cause I help make it happen.”

But even though the group recitation was not always synchronized, the message Connally and Ramsey conveyed was that all of UofL’s success – whether it’s in academics, sports, community recognition, research, fundraising, the physical appearance of campus or other areas – is due in large part to staff efforts.

“Give yourself a round of applause,” Ramsey said.

This year saw 399 staff members honored. They have a combined service of 7,490 years. Here they are:

40 Years

Eunice L Barbour, Budget
Denny Crum, Development
Erea Marshall, University Libraries
Patsy Russell, Women’s Center
Sue Sappenfield, Emergency Medicine
Ellen Schoening, A&S Academic Advising Center
Judith Smith, Budget
Kathleen Smith, Office of the President
Barbara Ayers Thompson, Law Administration
Becky Wheatley, Cancer Center
Deborah Young, Children and Youth

Athletics

10 Years

Peter Cautilli, Marketing & Development
Mioshi Cobble, Support Services
Rick Pitino, Basketball-Men’s
Brian Sharp, Spirit Groups

15 Years

Mary Burks, Support Services
Brian Mundorf, Baseball-Men’s
Scott Sallade, Support Services
Leonid Yelin, Volleyball-Women’s

20 Years

Warren “Dave” Dow, Stadium
Rachelito Ecarma, Tennis-Men’s
Denise Murphy, Football

25 Years

Rick Bell, Facilities Operation

Rob Brawner, Facilities Operation

Business Affairs

10 Years

Dottie Allen, Belknap Custodial Services
Dwain Archer, Public Safety
Nancy Thompson Ashmore, Central Stores & Stockroom
Aaron Boggs, Belknap Physical Plant
Dave Caulk, Belknap General Maintenance
Eddie Cundiff, Belknap Electrcal Operations
Lisa Dearing, Belknap Administrative Support

Steve Emerick, Belknap Custodial Services
Arlene Finley, Belknap Custodial Services
Toya Gore, Campus Card
Kim Noltemeyer, VP Business Affairs
Robert Ramey Sr, HSC Energy Management
John Tonnemacher, Belknap Paint Shop
Richard Woods, Steam/Chilled Water Plant

15 Years

George Burks, Belknap Custodial Services
Keith Cole, Belknap Custodial Services
Tracie Cole, Environmental Health & Safety
Nathan Delp, Belknap Custodial Services
Sandy Downey, Belknap Administrative Support
Connie Gabbard, Environmental Health & Safety
Rick Gesler, Belknap Custodial Services
James Hart, Belknap Grounds Maintenance
Georgia Leavell, Belknap Custodial Services
Kelly Miller, Belknap Electrical Operations
Windell Prewitt, Central Stores & Stockroom
Carolyn Tidwell, HSC Custodial Services

Robbie Wright, Belknap Custodial Services

20 Years

Stephen Cotton, Planning/Design/Construction
Larry Detherage, Belknap Physical Plant
Wayne Hall, Public Safety
Marcus Hayes, HSC Carpentry Shop
Julian Laudat, HSC Custodial Services
Keith Morris, Planning/Design/Construction
Michael Morris, Athletic Facilities
Earl Murphy Sr, Belknap Physical Plant
Audrey Shirley, HSC Physical Plant
William Smith, Belknap Custodial Services
Rudolph Sutton, Postal Service
William Taylor, HSC General Maintenance
Troy Thompson, Shelby Building Maintenance
Mattie Thornton, Belknap Physical Plant
Anna Walden, Belknap Custodial Services
Debbie Walker, HSC Physical Plant
Danny Willoughby, Public Safety

25 Years

Bill Brasch, Planning/Design/Construction
Clayton Brent, Postal Service
Devin Carpenter, Postal Service
Brett Nichols, Steam/Chilled Water Plant
Gerard Radford, Postal Service
Jewell Reed, Belknap Custodial Services
Samuel Saldana, Belknap Grounds Maintenance
Leellen Starrett, Assoc VP Business Affairs
Mark Thompson, Belknap Physical Plant
Leslie Tolley, Belknap Custodial Services
Wayne Winters, HSC Plumbing Shop

Community Engagement

15 Years

Felicia Gough, VP Community Engagement

25 YEARS

Daniel Hall, VP Community Engagement

Mary Thorpe, Upward Bound

Finance

10 Years

Sharon Kramer, Financial Administration
Amanda Sisco, Controller
Steve Stratton, Bursar

15 Years

Cecilie Ashanta, VP Finance
Jason Tomlinson, VP Finance

20 Years

Sharon Simmons, Controller

25 Years

Debbie Ashmore, VPF Systems Administration

Health Affairs

10 Years

Steve Anderson, Anatomical Science/Neurobiology
Jason Banta, Public Health & Information Science
Shephali Bhatnagar, Anatomical Science/Neurobiology
Keisha Blakey, Children and Youth
Virginia Bradford, Cancer Center
Tom Burke, Liver Research
Carolyn Burton, Microbiology
Karen Campbell, Infectious Diseases
Kimberly Cash, Neurological Surgery
Ernest Cardwell, Cardiology
April Conner, Family and Geriatric Medicine
Pamela Cooper, Cancer Center
Mary Demuro, Endocrinology
Dianne Foster, Dental Student Affairs
Kent Gardner, Medical Education
Andrea Gatterdam, Pediatric Infectious Diseases
Eugene Gilchrist, VP Health Affairs
Orlando Grimany-Nuno, Institute for Cellular Theraputics
Joyce Hall, Psychiatry Chairman's Office
Xuemei Hu, Anatomical Science/Neurobiology
Barbara Hughes, Anatomical Science/Neurobiology
Vonnie Hughes, Nursing Practice
Anna Kamdar, Children and Youth
Diane Konzen, Cancer Center
Guirong Liu, Ophthalmology/Visual Sciences
Thomas Mahanes, Liver Research
Autumn Marks, Pediatric Hematology/Oncology
Earl McGhee, Renal Medicine
Laura McKinney, Dentistry Dean's Office
Karen Newton, Campus Health Services
Kimberly Nichols, Institute for Cellular Therapeutics
Betty Nunn, Ophthalmology/Visual Sciences
Jennifer Pierce, Surgery
Heather Penna-Rife, Diagnostic Radiology
Jamie Rittenhouse, Medicine Chairman's Office
David Samwaru, Gastroenterology/Hepatology
Gena Sayat, Pediatric Infectious Diseases
Mary Lu Schooler, Pediatric Critical Care
Barbara Swanson, Family and Geriatric Medicine
Bev Thompson, Obstetrics and Gynecology
Addie Thornton, Renal Medicine
Christie Van Buren, Pediatric Critical Care
Chad Vaughn, Family and Geriatric Medicine
Linda Westenhofer, Campus Health Services
Kimberly Whitt, Dental Clinic
Sandra Woolfolk, Medicare Compliance
Christine Yarberry, Neurological Surgery

15 Years

Robin Benningfield, Dental Student Affairs
Becky Brady, Cancer Center
Jimmie Sue Brown, Radiation Oncology
William Cull, Biomedical Engineering
Brian Diggs, Renal Medicine
Mary Elliott, Inst for Cellular Theraputics
Gene Esterle, Dental Clinic
Cameron Falkner, Liver Research
Nancy Farmer, Pediatric Forensic Medicine
Linda Frantz-Bush, Orthopedic Surgery
Shalaka Gupte, Children and Youth
Kathleen Hamilton, Surgical & Hospital Dentistry
Bettye Jane Harmon, Family and Geriatric Medicine
Carol Hines, Pediatric Infectious Diseases
Shannon Johnson, Pathology
Donna Kremer, Dental Clinic
Changde Liu, Pediatric CEC CytoLab
Catherine Lockridge, Surgical & Hospital Dentistry
Wanda Long, Biochemistry
Cindy Petersen, Children and Youth
Janie Seib, Pediatric Hematology/Oncology
Paula Shelton, Renal Medicine
Daxin Tang, Ophthalmology/Visual Sciences
Sherry Williams, Dental Clinic
Heidi Wilson, Medicine Chairman's Office

20 Years

Margaret Barch, Pediatric CEC CytoLab
Cheyrl Busch, Surgery
Kathleen Coons, Cancer Center
Deborah Habberfield, Medicine Dean's Office
Joyce Hardin, Family and Geriatric Medicine
Laurie Harris, General Internal Medicine
Eric Hawkins, Research Resources Center
Karen House, Cardiology
Carol Hutchison, Children and Youth
Leisa Koleski, Dental Clinic
Xian Li, Obstetrics and Gynecology
Rita Longaker, Cardiology
Robyn McLean, Surgery Oncology
Kathryn Metcalfe, Dental Clinic
Ruth O'Bryan, Neurological Surgery
Laura Schindler, Infectious Diseases
Joseph Slone, Renal Medicine
Pam Taylor, Dental Clinic
Jana Vetvickova, Pathology
Sherry Willer, Cancer Center
Christopher Worth, Cancer Center
Craig Ziegler, Neurology

25 Years

AnnaMary Allard, Child Evaluation Center
Nancy Barr, Dent Mol Cell & Cranio Biology
Jane Bederman, Renal Medicine
Robert Berg, Emergency Medicine
Lisa Braden, Cancer Center
Dennis Evans, Biomedical Engineering
Rose Geis, Child Evaluation Center
Laura Hollifield, Gastroenterology/Hepatology
Mary Joshua, Medical Administration AHES
Robert Pulce Pathology

Human Resources

10 Years

Inna Elkin, Compensation and Employment
Stacey Gardner, Compensation and Employment

15 Years

Malinda Durbin, Staff Development Employee Relations

Information Technology

10 Years

Marian Davis, Communication Services
Nick Dawson, Design and Printing Services
Kathy Grizzle, Technology Support Services
Noriko Inoshita, Technology Support Services
Sharon Jhoslien, Technology Support Services
Karen Moran, Design and Printing Services
Michael Murphy, Technology Support Services
Judy Nichols, Technology Support Services
Charlie Rademaker, Technology Support Services
Brian Timberlake, Technology Support Services

15 Years

Susan Harrison, Contract Tech Support Svcs
Rita Jennings, Design and Printing Services
Steven Manning, Communication Services
Michael Radmacher, Technology Support Services
Peter Wood, Contract Tech Support Svcs

20 Years

Stephan Alfred, Design and Printing Services
Lisa Cooper, Technology Support Services
Ron Harrison, Contract Tech Support Svcs
Antoni Kapalczynski, Contract Tech Support Svcs
Danny Leftwitch, Design and Printing Services
Howard Norman, Technology Support Services

Sherry Roark, Technology Support Services

25 Years

Bob Knaster, Design and Printing Services
Rita Nathaniel, Communication Services
Mike Peak, Technology Support Services

Provost

10 Years

Mike Abboud, Financial Aid
Karen Barnes, Education Counseling Psychology
Ramonia Brents, Admissions
Kelly Buckman, Library Reference
Julie DeMunbrun, University Counsel
Samantha Egnew, A&S Dean’s Office
Cheryl Estep, Education Advising Center
Mona Francis, A&S Dean’s Office
Shannon Frey, Teach & Learn Special Education
Gloria Fuqua, College of Business
Courtney Gagel, Speed Academic Affairs
Cheryl Gilchrist, Institutional Research
Nancy Hansford, Speed Bio-Engineering
Leisa Hillman, Psychology
Cynthia Jeffery, A&S Academic Advising Center
Cheri Jones, Audit Services
Betty Marcum, A&S Dean’s Office
Mary McMullen, Financial Aid
Tawana Oliver McWhorter, Admissions
Carol Meeker, Admissions
Tommy Roussel, Speed Bio-Engineering
Pamela Smith, Speed Research Administration
Mordean Taylor-Archer, Provost
William Vesely, Speed Stream Institute
Mary Watson, Modern Languages
Mylantha Williams, Education Academic Support
Patti Williams, Admissions

15 Years

Nancy Baker, Law Library
Cathy Bays, Delphi Center
Bridget Burke, Provost
Keneka Cheatham, Communication
Carla Gates, Psychology
Ree Gibbons, Justice Administration
Nancy Henry, Intensive English
Diane Jenne, Mechanical Engineering
Lee Keeling, History
Dennis Keibler, UGA Administration
Patricia Lumley, Chemical Engineering
Janissa Moore, Law Library
Kathy Rogers, Kornhauser Library
Mark Rubenstein, A&S Dean’s Office
Marji Settles, Nystrand Ctr Excel in Ed
Martha Shields, Education Research
Charles Staff, Speed Bio-Food
Stephen Whiteside, Library Circulation
Carrye Wilkins, UGA Administration

20 Years

Brian Buford, Vice Provost for Div & Eq Opp
Dolores Calebs, College of Business
Tina Carter, Financial Aid
Anne Domeck, A&S Dean’s Office
Cynthia Ford, A&S Academic Advising Center
Betty Hampton, Education Advising Center
Tambra Alvey Hillerich, Psychology
Kathleen Tucker Mandlehr, Provost
Cindy McDonald, College of Business
Sheryl Meier, Biology
John Merchant, Equine
Gary Mitchell, Educ Resource Tech Center
Betsy Osoffsky, Kornhauser Library
Margaret Pentecost, Education Advising Center
Amy Hanaford Purcell, Library Special Collections
Pat Sheffield, Minority Teacher Recruitment
Dennis Smith, Pollution Prevention Center
Roselle Taylor, A&S Dean’s Office
Ron’a Thomas, Financial Aid
Nancy White, Industrial Engineering

25 Years

Janice Blair, Fine Arts
Scott Burks, Registrar
Sharon Crook, Kent Dean’s Office
Deborah Hawley, Music Dean’s Office
Cheryl Ann Moeller, Interdisciplinary/Graduate Studies
Laura Newton, Speed Dean's Office
Sharon O'Bryan, Anthropology
Marsha Shields, Political Science

Linda Wilson, A&S Dean’s Office

Research

10 Years

Lale Akca, VP Research
Nancy Alsip, VP Research
CJ Clevinger, Grants Management
Diane Delong, VP Research
Joan Gagel, Industry Contracts
Greta Lauria, Industry Contracts
Susan Simpson, VP Research
Pete Womack, VP Research

15 Years

Ruby O Backert, VPR - Research
Joseph Higdon, Grants Management
Julie Hornung, VP Research
Lauren Smith, Industry Contracts
Deena Staples, Industry Contracts
Bev Taft, VP Research
David White, Grants Management
Susan Wilhelm, VP Research

20 Years

Malinda Wickham, Sponsored Prog Development

25 Years

Carolyn Stevens, Grants Management

Student Affairs

10 Years

Michelle Newton Massey, Housing and Residence Life
Stuart Neff, Student Activities
David Rice, Intramurals
Jacqueline Smith, Housing and Residence Life

15 Years

Debby Woodall, Intramurals

20 Years

James Brown, Career Development Center
Michael Richeson, Intramurals

25 Years

Albert Burton, Student Activities
Becky Clark, Career Development Center
Michelle Clemons, Dean of Students
Pamela Nessle Curtis, Housing and Residence Life
Cheryl Utz Bott, VP Student Affairs
Beverly Wolford, Dean of Students

University Advancement

10 Years

Theresa Raidy, Development
Florence Su, Development
Debra Thomas, Development
Alice Wissel, Government Relations

15 Years

Bonnie Dean, Communications & Marketing

20 Years

Jane Fischer, Development
Tom Fougerousse, Communications & Marketing
Charlene Mattingly, Development

25 Years

Randy Cissell, Communications & Marketing
John Drees, Communications & Marketing
Judy Singleton, Advancement Services
Lance West, VP University Advancement

Special Recognition

30 Years

Pat Arauz, Financial Aid
Carolyn Bibelhauser, Pathology
Christopher Brown, Belknap Electrical Operations
Virginia Brown, Justice Administration
Celeste Carter, VP Health Affairs
Daniel Carter, Belknap Physical Plant
Debbie Cotton, VP Community Engagement
Judy Cowgill, Alumni Association
Kittie Eubank, Cardiovascular Innovation Inst
Lois Ann Inlow, General Surgery
Kimberly Johnson, IT Finance and Administration
Barbara Jones, International Affairs
Vivian Lochner, Engineering Fundamentals
Patricia Moss, VP Research
Barbara Munsey, Belknap Physcal Plant
Paula Murphy, Speed Academic Affairs
Gerri Parker, HSC Physical Plant
Cathy Patus, Disability Resources
Tina Pierce, Belknap Physical Plantv Peggy Sue Prater, College of Business
Michael Price, Urban & Public Affairs
Larry Douglas Raymond, Library Administration
Anne Ries, Renal Medicine
Cynthia Saling, Philosophy
Willena Sloan-High, Admissions
Vernon Smith, Urban & Public Affairs
Margaret Steptoe, Obstetrics and Gynecology
Charles Sullivan, Belknap Custodial Services
Angela Todd, VP Athletics
Kervin Wilson, Cancer Center
Theresa (Mitzie) Wittliff, Biochemistry
William Zimmerman, Belknap Custodial Services

35 Years

Elaine Allen, Speed Dean’s Office
Betty Bailey, Undergraduate Medical Education
Don Bjorgo, Postal Service
Connie Allen Braden, Speed Dean’s Office
Ken Burton, Central Receiving
Becky Carson, Financial Aid
John Chamberlain, Communications & Marketing
Carolyn Cochran, Provost
Gale Crowe, Speed Dean’s Office
Sherri Gary, Medicine Dean’s Office
Edie Greca, Pharmacology
Andy Harper, Public Safety
Patsy Heitzman, IT Finance and Administration
Penny Hoerter, Speed Academic Affairs
Kelly Ising, Leadership, Found. & HR Education
Carmelita Jackson, Children and Youth
Jeffrey Jewell, Public Safety
Susan Kemper, Surgery - Oncology
Becky McCandless, A&S Dean’s Office
John Michael Metaxas, Environment/Sustainable Developmt
Kevin Miller, VP Athletics
Linda Rowley, Fine Arts
Deborah Saylor, Controller
Wayne Wilder, HSC Physical Plant
Linda J Wilson, Budget
Deborah Wright, Dental Clinic

Document Actions
 
Personal tools